Avakadonun Faydaları Nelerdir? Avakado Neye İyi Gelir?

Lezzetli tadıyla severek tüketebileceğiniz bu meyve A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminlerine sahiptir. Ayrıca magnezyum, demir, fosfor, potasyum, çinko ve kalsiyum minerallerine sahip olması avakadoyu oldukça faydalı ve birçok hastalığa iyi gelen bir meyve haline getirmektedir. Üstelik 100 gram avakado sadece 145 kalori değerine sahiptir.
avokado nedir avokadonun faydaları nelerdir
Yaraları İyileştirir;
   Vücudumuzun iç ve dış tüm dokularında meydana gelen yaraların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin korunmasını ve yenilenmesine sağlamaktadır.
Kabızlığı Giderir;
   Sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi sebebiyle idrar sökücü görevi görmektedir. Bu sayede kabızlık sorunu çeken kişilere iyi gelmektedir.
Kolesterolü Düşürür;
   Doymamış yağ asitleri yönünden zengin bir besin maddesi olması sebebiyle hem kolesterolün yükselmesine engel olmakta hemde kolesterolü düşürücü yönde iyileştirici etki göstermektedir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir;
    İçeriğinde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu sebeple vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara sebep olan serbest radikallerle mücadele etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu görevi görmektedir.
Antitoksin Etki Gösterir;
   Vücudumuzda ve kanımızda zamanla zehirli toksin maddeler birikerek hem çeşitli hastalıklara sebep olmakta hemde daha hızlı şekilde yaşlanmaya sebep olmaktadır. Avakado kanda ve hücrelerde bulunan toksin maddeleri temizleyici özelliğe sahiptir. Bu sayede vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Ayrıca kanda bulunan toksin maddeler temizlenince vücutta taşınan oksijen miktarı artmaktadır. Bu sayede solunum yolu rahatsızlıkları ve damar hastalıkları son bulmaktadır.
Kalp Sağlığını Korur;
    Kalp damarları zamanla sigara kullanımı vb. sebeplerden dolayı tıkanmaya başlamaktadır. Ayrıca damarlarda sertleşme görüldüğü için kalp krizi riski artmaktadır. Avakado yemek damarlardaki sertleşmeyi gidererek kan basıncının yani tansiyonun yükselmesine bağlı görülen krizleri engelleyicidir. Ayrıca damarlarda oluşan tıkanıklığı da giderici özelliğe sahiptir.
Cilt Sağlığına Faydaları;
    Nemlendirici ve yangı giderici özelliği sayesinde sedef rahatsızlığında ve egzema hastalığında avakadonun yağı ciltteki lekelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
Kansızlığa İyi Gelir;
    Yüksek demir mineraline sahip bir besin maddesi olduğu için kansızlık yani anemi rahatsızlığını giderici özelliğe sahiptir. Anemi gelişim dönemlerinde, hamilelikte ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen bir sağlık problemidir. Üstelik kansızlık tedavi edilmediğinde birçok ciddi rahatsızlığı ve hastalığa sebep olabilmektedir. Ayrıca avakado kandaki alkali seviyesinin korunmasını sağlamaktadır. Vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırıcı yönde de fayda sağlamaktadır.
Ruh Sağlığına Faydaları;
    Avakadoda mutluluk hormonu olarak nitelendirilen seratonin bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple depresyon vb. psikolojik rahatsızlıkların kısa sürede atlatılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde ise tüketen kişilerde dinç ve kendini iyi hissetme duygusu oluşturmaktadır. Bu sayede depresyon belirtisi olarak görülen rehavet ve uyuşukluğu da gidermektedir.
Böbrek Taşı Düşürmeye Faydaları;
   Böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler bu meyvenin yaprağından faydalanabilirler. 1 bardak kaynar suyun içine 1 yemek kaşığı kadar avakado yaprağı atıp 7-8 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Bu sayede böbrek taşlarının dökülmesine yardımcı olacaktır.
Avakado Yağının Faydaları;
    Avakadonun yağı bitkisel ürün satan marketlerde bulunmaktadır. Bu ürün derinin üstüne masaj yapar gibi yedirilmektedir. Bu yağ cildin kuruluğunu giderici özelliğe sahiptir. Cildin daha güzel ve canlı görülmesini sağlamaktadır. Ayrıca birçok güneş kreminin, koruyucu kremlerin va şampuanların yapımında avakado yağı kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kan Nedir? Kanın Pıhtılaşması Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde fibrinojen, kanın pıhtılaşması ve protrombin hakkında bilgiler verilmektedir.

,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın