Cevdet Kudret Solok Kimdir? Hayatı ve Eserleri

“Cevdet Kudret Solok” Hayatı (1907-1992)

Cevdet Kudret Solok Kimdir? Hayatı ve Eserleri cevdet kudret solok kimdir Cevdet Kudret Solok 1907 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Musul Savaşı’na katılıp şehit düştüğü için 9 yaşında babasını kaybetti. Asıl ismi Cevdet Kudret Solak olan yazar, Cevdet Kudret adıyla tanınır. Babasız olmasına rağmen annesinin gayretleriyle öğrenim hayatına devam etti.

             İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesini bitirdi. Kayseri Lisesinde, Ankara Devlet Konservatuarında, Ankara Erkek Lisesinde ve Atatürk Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği görevlerinde bulundu. İlerleyen yıllarda Bitlis Ortaokulu’na Türkçe Öğretmeni olarak atanınca bu görevinden istifa ederek avukatlık yapmaya başladı. İstanbul ve Ankara’da kısa bir süre bu meslekte çalışarak ekmeğini kazanmaya çalıştı

“Cevdet Kudret Solok” Edebiyatımızdaki Yeri

            Yazar  “Yedi Meşale” edebiyat topluluğunun kurucuları arasında yer alan çok önemli bir isimdir. Kendisi hem Türk Edebiyatı hem de Edebiyat Tarihçisi olarak tanımlanır. Yazar, yazı hayatına Serveti Fünun dergisinde şiir yazarak başlamıştır. Zaten aynı dergide yazı yazan yedi arkadaş, bir araya gelerek o güne dek yazdıklarını “Yedi Meşale” adında bir kitapta topladılar. Bu yedi insan daha sonra “Yedi Meşaleciler” olarak anılmaya başladılar ve edebiyatımızda bu isimle bir akım olarak yer aldılar. Daha sonra meşale adında çıkardıkları dergi sadece sekizinci sayıya ulaşabildi. Dergi yeni alfabeye geçiş sürecinde yaşanan zorluklar nedeniyle kapatıldı.

          Yazar, yazı hayatı boyunca edebiyatımızın farklı türlerinde eserler kaleme almıştır. Özellikle 1950 sonrası edebiyatımızın ünlü isimleri ve onların eserleri üzerine tanıtım ve ders kitapları yayımladı. Şair, şiirlerinde bireysel konulara yer verdi. Ancak bu konuları hem münzevi hem de kötümser bir havada orijinal açılar yakalayarak, yeri geldiğinde hikâyenin de imkânlarından yararlanarak ortaya koymuştur. Şiirlerinde ilk zamanlar hece ölçüsünü kullandı; ama daha sonra bu ölçüyü bırakarak serbest tarzda şiirler kaleme aldı. Şiirlerinde birinci ve ikinci dünya savaşlarındaki Türk toplumundan kesitler bulabiliriz.  Yazar, yazmış olduğu tiyatrolarında ise psikolojik saplantılara yer vermiştir.

“Cevdet Kudret Solok” Eserleri

Tiyatro: Tersine Akan Nehir, Rüya İçinde Rüya, Kurtlar, Danyal ve Sara,Yaşayan Ölüler

Roman: Süleyman’ın Dünyası (Sınıf Arkadaşları), Havada Bulut Yok, Karıncayı Tanırsınız

Hikâye: Sokak

Deneme-Tartışma: Dilleri Var Bizim Dile Benzemez, Benim Oğlum Bina Okur, Kalemin Ucu, Bir Bakıma

Bir önceki yazımız olan Tereyağı Kaç Kalori? Tereyağının Kalorisi Ne? başlıklı makalemizde kaç kalori ve tereyağı kalorisi hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kemal Tahir Kimdir? Kemal Tahir’in Hayatı ve Eserleri | Bilgiler Faydalı Bilgiler - 17/11/2014

    […] Cevdet Kudret Solok Kimdir? Hayatı ve Eserleri […]

Bir Cevap Yazın