Dereotunun Faydaları Nelerdir? Dereotu Neye İyi Gelir?        

Salatalarımızda ön plana çıkan dereotu oldukça faydalı bir sebze türüdür. Çünkü dereotundabulunan C vitamini günlük ihtiyacımızın %40’ını karşılayabilmektedir. İçeriğindeki A vitamini ise günlük ihtiyacımızın %43’ünü karşılamaktadır. İçeriğinde bir miktar B6 vitaminide bulunmaktadır. Demir ve manganez mineralleri yönünden zengin olan dereotunun içinde fosfor, kalsiyum, bakır, çinko ve folat mineralleri bulunmaktadır. 28 gramında sadece 12 kalori bulunan bu sebze besin lifleri yönünden oldukça zengin olmakla beraber vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan riboflavin ve niasin maddelerini de içinde barındırmaktadır.
Sindirim Sistemine Faydaları;
    Besin lifleri yönünden zengin olması sebebiyle idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple kabızlık sorununu giderebilmektedir. Midede çeşitli sebeplerle meydana gelebilen kramplara ve ağrılara iyi gelmektedir. Ayrıca midedeki fazla asit üretimini baskılaması sebebiyle ülser rahatsızlığını giderici özelliğe sahiptir. Gaz giderici ve antispazmatik özelliğe sahiptir.
dereotu nedir faydaları nelerdir
Kolesterole İyi Gelir;
   2008 yılında yapılan araştırmalar sonucu dereotu yapraklarının kolesterol oluşumunu arttıran trigliseridleri %50 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca kolesterolün riskini de %20 oranında düşürmektedir. Araştırmalar yapılırken dereotu özü kullanılmasına rağmen doktorlar düzenli dereotu yemenin kolesterole yakalanma olasılığını düşürdüğünü ve kolesterol hastalarını tedavi edici özelliği bulunduğunu ifade etmektedirler.
Şekere İyi Gelir;
    Dereotunda öjenol denilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde antiseptik ve lokal anestetik olarak kullanılmasının yanında kan şekerini düşürücü yönde de etki etmektedir. Bu sebeple şeker rahatsızlığı olan kişiler düzenli tükettiklerinde hastalığın rahatsız edici etkilerinde azalma gözlemlemektedirler.
Antimikrobiyal Etki Gösterir;
   Yapılan çalışmalar sonucunda dereotundan elde edilen yağın mikropları ve bakterileri yok etme özelliğinin bulunduğu tespit edilmiştir. Yediğimiz tahıl ürünlerinde doğal mikroplar bulunabilmektedir. Bu mikroplar vücudumuza ciddi şekilde zarar vermese de bunların vücuttan atılması ve yok edilmesi için yemeklerinizin yanında 1-2 dal dereotu tüketebilirsiniz.
Ağız Kokusunu Giderir; 
    Ağız kokusu rahatsızlığı olan kişiler düzenli dereotu tüketerek bu sorunlarından kurtulabilirler. Yada bir yemek yedikten sonra 1 dal dereotu yemeniz aynen karanfil  ve nane gibi güçlü şekilde ağız kokusunu gidermektedir.
Uykusuzluğa İyi Gelir;
    Gün boyunca yaşadığınız yoğun stresi üzerinizden atıp uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız veya uyurken sürekli uykunuz kaçıyorsa ve sonraki gün sürekli kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız, dereotu yiyerek bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Çünkü dereotu beyin sinir hücrelerinde gevşeme etkisi oluşturarak hem beyninizin, hem ruhunuzun, hemde bedeninizin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu sayede daha rahat şekilde uykuya geçebilir ve daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.
Kemik Sağlığına Faydaları;
    Menopoz sonrası dönemde veya yaşlanmaya bağlı olarak görülen osteoporoz yani kemik erimesi rahatsızlığını giderici özelliğe sahiptir. Kemiklerin erimesine engel olduğu gibi sağlıklı şekilde gelişmesine yardımcı olmakta ve özellikle çocukların daha güçlü kemiklere kavuşmasını sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan kalsiyum sebebiyle kemik sağlığına fayda sağladığı gibi emzirme döneminde süt üretimini arttırıcı yönde de etki etmektedir. Fakat hamilelik döneminde tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü içeriğinde bulunan maddeler anne karnındaki bebekte olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Dereotu diş sağlığı içinde oldukça önemlidir. Dişlerin daha sağlıklı kalmasını sağlayıp çürümelerine engel olmaktadır. Diş minesini güçlendirmekte ve diş ağrılarını giderici etkiye sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Kan Nedir? Kanın Pıhtılaşması Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde fibrinojen, kanın pıhtılaşması ve protrombin hakkında bilgiler verilmektedir.

,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın