Köroğlu Kimdir? Köroğlu’nun Hayatı ve Eserleri

köroğlu kimdir hayatı ve eserleri nelerdirKöroğlu Kimdir? Köroğlu’nun Hayatı ve Eserleri  Köroğlu 16.yüzyılda yaşamış ve 24 bölümlük destansı bir halk hikâyesinin harika bir kahramanıdır. Söylemiş olduğu koçaklama ve güzellemeleriyle meşhurdur. Onun yaşamış olduğu 16. yüzyılda Ordu’da Köroğlu mahlasını kullanan bir ozan ile karıştırıldığı iddia edilmiştir. Ancak bu iddia karşısında ikisinin de aynı kişi olduğunu söyleyen araştırmacılar da vardır.

Köroğlu hakkında araştırıma yapan kişiler, farklı görüşleri ileri sürmüştür. Mesela Pertev Naili Boratav ve Fuat Köprülü gibi Türk Halk Edebiyatı’nın kıdemli isimleri aşık Köroğlu ile destan kahramanı Koroğlu’nun aynı kişi olduğunu ileri sürerler; ancak daha sonra yapılan araştırmalara baktığımızda bu isimlerin farklı kişiler olduğunu görürüz.

 Evliya Çelebi, seyahatnamesinde birçok aşık ismini sayar. Bunlardan birisi Köroğlu diğeri ise Koroğlu’dur. İşte bu noktada bazı araştırmacılar aşık olan kişinin Köroğlu, destan kahramanı olan kişinin ise Koroğlu olduğunu söylemektedirler.

Yani Köroğlu’nun hayatı hakkında elimizde yeterli bir bilgi yoktur. Ancak Özdemiroğlu, Osman Paşa’nın İran Seferi ile ilgili olan iki adet şiir söylemesi Köroğlu’nun bu savaşta bulunmuş olma ihtimalini güçlendirir. Bu şiirleden de anlaşıldığına göre Ordu’da bir yeniçeri askeridir.

Aşık Köroğlu’nun şiirlerinde sadece savaş şiirleri yer almaz. Aynı zamanda sevgili, aşk ve diğer dünyevi konularında ağır bastığını görmekteyiz. İşte bu yönüyle de destan kahramanı Köroğlu’ndan ayrılır.

“ Köroğlu” Edebiyatımızdaki Yeri

Köroğlu’nun dili oldukça sade bir yapıya sahiptir. Benzetme yaparken daha çok doğa unsurlarını kullanmıştır. Köroğlu’nun yazdığı bazı şiirler Karacaoğlan’ın şiirleriyle örtüşmektedir. Ayrıca onun bazı şiirleri de türkü tarzında söylenmiştir.

Şiirlerini milli veznimiz olan hece vezni ile söylemiştir. Bazen Halk Aşıkları, Divan Edebiyatı’ndan ve tasavvuftan etkilenirler. Ancak Köroğlu böyle bir etki altında kalmamış ve şiirlerini Halk Edebiyatı ölçüleri içerisinde yazmıştır.

Köroğlu deyince edebiyatımızda akla ilk gelen şey koçaklamadır. O koçaklamalarıyla meşhur olduğu gibi koçaklama şiir türünün de onula başladığı iddia edilir. Onun şiirlerinde iki tür üslup karşımıza çıkar. Bu üsluptan birisi koçaklarına öğüt verirken görülen sert eda iken diğeri ise özlem duygularını ifade ederken yumuşayan lirizme kayan üsluptur.

“ Köroğlu” Eserleri

Köroğlu, edebiyatımıza genelde birçok şiir, özelde ise koçaklama kazandırmıştır. Onun meşhur bazı şiirleri şunlardır: Benden selam olsun Bolu Bey’ine, Bağdat’a sefer edenler, Han oğlum Ayvaz, Mert dayanır, namert kaçar.

Bir önceki yazımız olan Tereyağı Kaç Kalori? Tereyağının Kalorisi Ne? başlıklı makalemizde kaç kalori ve tereyağı kalorisi hakkında bilgiler verilmektedir.

,

3 Responses to Köroğlu Kimdir? Köroğlu’nun Hayatı ve Eserleri

 1. Mirzə Hacıyev 18/01/2015 at 20:50 #

  Hayır,Koroğlu hakkında deyilenler yanlış fikirdir.Koroğlu on altıncı yüzyılda yaşamamışdır,on üçüncü yüzyılda yaşamışdır.Ben Koroğlunun kesin olarak kim olduğunu “Koroğlu sirri: efsaneden hakikate” adlı kitabımda açıklamışım.Bir çok sitelerde yayınlanmıştır.Bu efsane Cengizhanın Harezme hücumu devrinin hatırasıdır.Moğallardan korkub kaçmış Harezmşahı tutuklamak için Cengizhan serkerdeleri Subuday bahadırla Cebe noyonu gönderiyor.Ceyhun deryasını atların kuyruğundan tutarak geçen bu ceza destesi diger sahilde kuruya çıkarken halk sonralar deryadan çıkma atlar efsanesini yaratmıştır.Moğallar ceza destesine çambul diyorlardı.Çin savaşında sağ gözünü kaybetmiş Subudaya bu yüzden “Çambullu Koroğlu” demişler.Bu söz sonralar Çamlıbel diye kale bildirmişdir.Kırat ve Türata gelince,atlar koşarken yorulduklarında dinlenmelerine zaman kaybetmesinler diye Subuday emr etmişdi her asker ilave at götürsün.Bir at yorulunca digerine keçer ve boylece iki günlük yol bir günde gidilerdi.Bak bu ilave ata moğalca “Türat”,yani ilave,yedek at diyorlardı.Moğallar yaşadıkları çadırlarına “kır” diyorlardı,moğal atları küçük olduğu için o atlara Kırat,yani kırlarda yaşayanların atları diyorlardı…ve sair.Subudayla Cebe ikice tümen askerle Ceyhun deryasını 1230-cu yıl 30 mayısta geçmişler,Koroğlu efsanesinin doğum tarihi budur.Deryadan çıktıktan sonra şahı kovalaya kovalaya tüm İrandan,İraktan,Güneyli-Kuzeyli Azerbaycandan geçmişler,hangı kalede bir gece,beş gece,on beş gece kalmışlarsa halk o kalelere Koroğlu kalesi demiştir.”Koroğlunun Ballıca seferi” tam real tarihi hadisedir,bu Çengizhanın Harezme hücumu zamanı Otrarın işğalidir.Otrarın hakimi tarihte Kair han olmuşdur,destanda ona Kara han diyorlar.Destanda Koroğlunun neresinden Karahanın kulakları dağılır,tarihte ise böyledir ki,o esir götürüldüyünde Çengizhan emr ediyor ki,altun eritilsin onun kulaklarına dökülsün.Koroğlunun adı da Ruşen olmamıştır.Ona Orta Asiya türkleri “Uruşan” demişler,cığatay türkcesiyle uruşan “Vuruşan” deməkdir.Sadece,”Uruşan” kelmesi zaman-zaman Ruşan,Ruşen olmuşdur.Türk kelmesi farsca “ışık” manasında Rovşan şekli almışdır.Mümkünse bu yazdıklarımı sitenizde veriniz.Sayqı ve sevgilerle Mirza Hacıyev.Azerbaycan.

  • Evrem 11/01/2017 at 15:29 #

   Salak köroğlu 16. Yyda yaşamış

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kemal Tahir Kimdir? Kemal Tahir’in Hayatı ve Eserleri | Bilgiler Faydalı Bilgiler - 17/11/2014

  […] önceki yazımız olan Köroğlu Kimdir? Köroğlu’nun Hayatı ve Eserleri başlıklı makalemizde köroğlu eserleri ve köroğlu hayatı hakkında bilgiler […]

Bir Cevap Yazın