Şerbetçiotu , Şerbetçiotunun Faydaları ve Tedavi Etkileri

ŞERBETÇİOTU

Anayurdu Avrupa, Asya ile Amerika anakaraları olan ve ülkemizde tarım bitkisi olarak yetiştirilen şerbetçiotu rizomlu (köksaplı), çok yıllık, tırmanıcı bir bitkidir. 6-7,5 m’ye kadar boylanabilir. Kırmızımsı yeşil renkli, kaba tüylü gövdesi önündeki her şeye sarılıp uzar ama yaz mevsimi sonunda yapraklarıyla birlikte ölür. Ertesi yıl aynı kökten yeni sürgünleri çıkar. Bitkinin üzüm asmasınınkine benzeyen uzun saplı, derin girintili çıkıntılı yeşil ya da sarı yeşil yaprakları kalp biçimlidir. Yaz sonlarında bitkinin kozalakçıklara benzeyen dişi çiçekleri olgunlaşıp irileşir. Erkek çiçekleri de aynı bitki üzerinde yer almaktadır.

ŞERBETÇİOTUNUN FAYDALARI

Şerbetçiotunun dişi çiçek kozalakçıklarının şifalı etkileri şunlardır: Midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Bedeni güçlendirici bir toniktir. Hafif yatıştırıcıdır. Bu etkisiyle uykusuzluk durumu ile sinirsel bazı rahatsızlıkları iyileştirmekte kullanılır. Kimi kişilerde şehveti yok edici (anafrodizyak) etkiler yapar.

ŞERBETÇİOTUNUN TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Şerbetçiotunun dişi çiçek kozalakçıkları toplanıp gölgelik ve havadar bir yerde özenle kurutulur. Parçalanan bu kozalakçıklar dan ya da piyasadan alınan taze şerbetçiotundan bir tatlı kaşığı dolusu alınıp bir bardak kaynar suyun içine atılarak 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyondan günde bir çay fincanı içilir. Uykusuzluk durumunda aynı infüzyon yatmadan bir saat önce içilmelidir.

serbetciotu

UYARI: Depresyon durumunu yaşayan kişiler bu durumu ağırlaştıracağı için şerbetçiotu infüzyonunu içmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın