Şevketibostan Bitkisi Şevketibostanın Tedavi Edici Etkisi

ŞEVKETİBOSTAN

Anayurdu bilinmeyen ama ülkemizin kırsal kesimlerinde doğal örnekleri sıkça görülen şevketibostan bir yıllık otsu bir bitkidir. 50 cm’ye kadar boylanabilir. Beyaz damarlı, yeşil renkli ve kenarları iri dişli yapraklarının uçları dikenlidir. Bitkinin yaz mevsiminde açan ve devedikenininkine benzeyen bileşik çiçekleri sarı renkli olur.

ŞEVKETİBOSTAN BİTKİSİNİN FAYDALARI

Yararları antikçağlardan beri bilinen ve kullanılan şevketibostan bitkisinin şifalı etkileri şunlardır: Midevidir; iştahı açar ve salgılamayı artırarak sindirimi kolaylaştırır. Sindirimsizliği giderir. Safra ve karaciğer sorunlarının iyileştirilmesinde etkili olur. Bağırsaklardaki aşırı gazı söktürür. Karın ağrılarını giderip rahatlama sağlar. İdrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Doku ve damar büzücü etkisiyle hemoroit ve diyarenin (ishal) iyileştirilmesinde etkili olur.

EVKETI~1

ŞEVKETİBOSTAN TEDAVİSİNDE KULLANIMI

Yaz mevsimi boyunca bitkinin sürgün, yaprak ve çiçekleri toplanıp gölgelik ve havadar bir yerde özenle kurutulur ya da pazarlarda satılan şevketibostanlar satın alınır. Sonbaharda bitkinin olgunlaşmış tohumları da toplanarak veya aktarlardan alınarak kurutulmuş tohumlar bu karışıma eklenir. Gerektiğinde karışımdan bir-iki tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suyun içine atılarak 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan (infüzyon) günde üç kez birer bardak içilir.

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın