Telefonun Gelişim Serüveni Geçmişten Günümüze Telefonlar

 telefon icadıTelefon, bugün herkesin bildiği üzere Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiş, dünya tarihinin en önemli ve değerli teknolojik aygıtlarından biridir. Bu icadı ile Graham Bell, tüm insanlığın en temel işlevi ve gereksinimi olan iletişim adına çok büyük bir buluşa imza atmıştır. Bu anlamda telefonlar biz insanlara çok büyük hizmetlerde bulunmuştur. Yıllar boyu sadece evlerde daha sonra da iş yerlerinde yer almış ve en son olarak da küçülüp cep telefonu adını alarak ceplerimize kadar girmiştir.

  Bundan yaklaşık 20 yıl kadar öncesine gittiğimizde, tabiri caizse sadece “Alo”demek suretiyle kullandığımız ve bununla beraber mesaj iletmek dışında neredeyse hiçbir kolaylık sağlamayan Cep telefonları, günümüze kadar geçen zaman diliminde çok hızlı bir şekilde gelişme göstermiş,teknoloji adına gereksinim duyduğumuz hemen hemen her donanıma sahip hale getirilmiştir.

  En ilkel haliyle karşımıza çıktıktan sonra cep telefonlarına multimedia, kamera ve fotoğraf çekme özellikleri de eklenmiş ve teknoloji adına adeta bir çığır açılmıştır.Bunlarla da yetinmeyen insanoğlu, daha sonra bu aygıtları mp3, internete bağlanma, dokunmatik ekran, 3G teknolojisi, yüksek çözünürlük gibi niteliklerle donatmış, bu şekilde cep telefonları son halleriyle ceplerimizde yerini almıştır.

  Bir zamanlar adının bile hayal olduğu, akla mantığa sığmayan bir cihaz olan cep telefonu, bugün yediden yetmişe tüm bireylerin vazgeçilmez parçası haline gelmiştir. İlerleyen yıllarda daha ne tür yeniliklerle hayatımızda yer alacağını büyük bir merakla bekliyoruz…

No comments yet.

Bir Cevap Yazın