Titrek Kavak Bitkisi ve Titrek Kavak Bitkisinin Faydaları

TİTREK KAVAK

Anayurdu bilinmeyen ama Avrupa anakarası ile yurdumuzda yaygın olarak yetişen titrek kavak çalı ya da ağaç formunda gelişen bir bitkidir. En çok 20-25 m’ye kadar boylanabilir. Yuvarlağımsı veya yumurtamsı biçimli, kenarları dişli, yeşil renkli yaprakları; aynı ağaç üzerinde yapraklarından önce ayrı ayrı açan erkek ve dişi eşeyli, yeşilimsi, tırtılsı biçimli çiçekleri vardır. Bu ağacın yaprak sapları yanlarından basılmış yapıda olduğundan, yaprakları en hafif rüzgârda bile sallanır. Bu yüzden ağaca titrek kavak adı verilmiştir.

TİTREK KAVAK BİTKİSİNİN FAYDALARI

1.Bazı kişiler nedeni bilinmeyen korkuların yarattığı ruhsal durumun acısını çekerler, panik durumu yaşarlar. Hiçbir temele dayanmayan bu korkuları çekerken dikkatlerini bir konu üzerinde yoğunlaştıramazlar. İşte titrek kavak öyle kişilerde kendine güveni sağlar. Korku ve endişeler azalır, yatışır.

2.Titrek kavak romatizma ve artritin tedavisinde etkilidir. Özellikle sancı ve şişmelerin olduğu durumlarda kullanılır. Midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Diyarenin (ishal) tedavisinde kullanılır. Yüksek ateşlilik durumunda da ateşi düşürür.

indir (5)

TİTREK KAVAK BİTKİSİNİN TEDAVİSİNDE KULLANIMI

1. durumda ilkbaharda ağacın erkek ve dişi tırtılsı çiçekleri ile açmaya başlamış yapraklarını içeren 15 cm uzunluktaki üç- beş filizi kesilir. Bunlar bir-iki litre temiz suda iyice kaynatılır. Süzüldükten sonra günde üç kez bir çay fincanı içilir. Tedavi, iyileşme sağlanıncaya kadar sürdürülür.

2. durumda titrek kavağın diklemesine alınıp parçalanan gövde kabuklarından bir-iki tatlı kaşığı dolusu, ağacın birkaç körpe yaprağı ile birlikte bir kaptaki suda iyice kaynatılır. Bu dekoksiyondan günde üç kez bir çay fincanı içilir. İştahı açması için yemekten 30 dakika önce alınır.

Titrek Kavak Bitkisi ve Titrek Kavak Bitkisinin Faydaları

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın