Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Neye İyi Gelir?

Toplumumuzun vazgeçilmez içeçeği olan türk kahvesinin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Çok farklı şekillerde sütlü, sütsüz, şekerli vb. biçimlerde tüketilerek vücuda iyi gelen etkiler oluşturmaktadır.
Kolesterolü Düşürür;
    Kahve çekirdeğinden yapılan normal acı kahvenin kolesterolü düşürme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple kolesterol hastalarının özellikle akşam yemeğinden sonra bir fincan içmesi gerektiğini doktorlar tavsiye etmektedir.
Türk Kahvesinin faydaları nelerdir

Türk Kahvesinin faydaları nelerdir

Ağrı Kesicidir;
    Çok yüksek etkisi olan doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir. Bu sebeple özellikle ameliyatlardan sonra kahve içilmesi ameliyat ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar atıldıktan sonra içilmesi ise ilacın etkisini %50 oranında arttırmaktadır.
Safra Taşına Engel Olur;
    Safra taşı erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde genelde böbrek taşı görülmektedir. Türk kahvesi içmek safra taşının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca safra taşının oluşmasına da engel olmaktadır.
Cildi Koruyucudur;
   Özellikle yaz aylarında güneşin ultraviyole ışınları cildimizde deri kanseri gibi tehlikeli hastalıklara sebep olabilmektedir. Türk kahvesi içmek cildimizi cilt rahatsızlıklarına ve kanserlere karşı koruyucu etki göstermektedir. Özelliklede spor yapan kişilerin tüketmesi cildi koruması yönünden daha iyi şekilde etki etmektedir.
Parkinson Hastalığını Engeller;
    Parkinson hastalığını engelleme yönünde hem olumlu hemde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Türk kahvesi içen erkeklerin içmeyen erkeklere oranla parkinson hastalığına yakalanma olasılığı %50 oranında düşmektedir. Fakat menopoz sonrası dönemde ise östrojen tedavisi gören kadınların türk kahvesi içmesi parkinson hastalığını arttırıcı yönde etki etmektedir.
Astıma İyi Gelir;
    Astım hastaları günde 2 fincan türk kahvesi içtiklerinde nefes darlıkları ciddi oranda düzelmektedir. Nefesi açma ve akciğerleri onarma özelliği bulunmaktadır.
Karaciğere Faydaları;
    Düzenli olarak tüketen insanların karaciğer kanserine yakalanma olasılığı oldukça düşmektedir. Ayrıca karaciğere faydaları sayesinde siroz hastalığına yakalanma olasılığını da düşürmektedir.
Kemikleri Güçlendirmektedir;
    Gençlik döneminde kahve tüketen kişilerin kemikleri daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelmektedir. Fakat yaşlılık döneminde kahve tüketiminin azaltılması gerektiği tavsiye edilmektedir.
Menopoza İyi Gelir;
   Menopoz döneminde yaşanan olumsuz etkileri azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.
Sindirim Sistemine Faydaları;
   Bağırsakların düzelmesine yardımcı olmaktadır. İshal rahatsızlığını kesmektedir.
Göğüs ve Pankreas Kanserini Engeller;
    İçeriğinde bulundurduğu yüksek antioksidan değerleri sebebiyle göğüs kanserini ve pankreas kanserini engelleyici özelliği olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.
Konsantrasyonu Arttırmaktadır;
     Ders çalışma sırasında bir fincan kahve içmek hem uyku ihtiyacını kesmekte hemde konsantrasyonu arttırmaktadır. Ayrıca düzenli türk kahvesi içen kişilerin derslerinde daha başarılı olduğu ve odaklanma konusunda sıkıntı yaşamadıkları tespit edilmiştir.
Türk Kahvesinin Zararları
    Fazla aşırıya kaçmadan içildiğinde faydaları olsa da aşırı tüketimi çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Özellikle bazı rahatsızlıkları olan kişilerin içmemesi gereken içecekler arasında bulunmaktadır.
Tansiyon Hastalarına Zararlıdır;
    Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler kahve tüketiminden uzak durması gereken kişiler arasındadır. Çünkü bu içeceğin tansiyonu yükseltici etkisi bulunmaktadır.
Kalp Hastalarına Zararlıdır;
   Kalp ritmini tetikleme özelliğine sahiptir. Bu sebeple kalp ritim bozukluğu olan kişiler veya kalbinde sıkışma yaşanan kişiler tarafından tüketilmemelidir.
Şeker Hastalarına Zararlıdır;
   Özellikle kek, kurabiye gibi şekerli gıdalarla beraber içildiğinde şekerin aniden yükselmesine sebep olabilmektedir.
Mide Rahatsızlığı Olanlara Zararlıdır;
    Günde 3 fincandan daha fazla türk kahvesi içmek mide ağrılarına ve ülsere sebep olabilmektedir. Bu sebeple mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kan Nedir? Kanın Pıhtılaşması Nasıl Gerçekleşir? başlıklı makalemizde fibrinojen, kanın pıhtılaşması ve protrombin hakkında bilgiler verilmektedir.

,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın