Yenibahar Bitkisi Yenibahar Bitkisinin Faydaları ve Tedavi Edici Etkisi

YENİBAHAR

Anayurdu Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint Adaları olan ve iklim isteği nedeniyle ülkemizde yetiştirilemeyen yenibahar ağaç formunda gelişen bir bitkidir. Normalde yüksekliği 12 m kadar olan ve kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen bu ağaç yağmur ormanlarında 24-25 m’ye kadar boylanabilir. Sert dokulu, koyu yeşil renkli, uzun ve dar yapılı yaprakları; ilkbahar mevsimi başlarında açan çiçekleri vardır. Bu çiçekleri Temmuz- Eylül ayları arasında olgunlaştığında 5-8 mm çapında küre biçimli yeşil renkli meyvelerini verir. Yenibahar ağaçlarının tüm bölümleri baharlı ve hoş kokuludur.

YENİBAHAR BİTİKİSİNİN FAYDALARI

Yenibahar meyvelerinin şifalı etkileri şöylece sıralanabilir: Midevidir; iştahı açar, mide ve batındaki gazı söktürüp şişkinlikleri hafifletir. Sindirimsizlikten oluşan mide ve karın ağrılarını yok eder. Diyareyi (ishal) iyileştirir. Peklik verici etkileri de bulunmaktadır.

39789798yenibahar

YENİBAHAR BİTKİSİNİN TEDAVİDE KULLANIMI

Yenibahar meyveleri daha yeşilken toplanır. Güneş görmeyen ama ılık ve havadar bir yerde özenle kurutulduklarında kırmızı kahverengi ya da mor renge dönerler. Ülkemizde yetişmediği için piyasadan satın alınan ve bayat olmayan yenibahar meyvelerinin şifalı etkilerinden yararlanılmak için bu kurutulmuş meyveleri önce hafifçe ezilir. Daha sonra bir tatlı kaşığı ezilmiş yenibahar meyvesi alınıp bir bardak kaynar suya atılarak 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyondan gerektikçe ılık olarak birer çay fincanı içilir.

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın