Yılkı Atı Özeti Abbas Sayar

yılkı atı abbas sayar özetiYılkı Atı Özeti – Abbas Sayar Yozgat doğumlu yazarımız, uzun yıllar Yozgat’ ta yaşamış, şiir kitapları ve romanları ile tanınmıştır. İlk romanları 1970’ ten sonra yayımlanan yazar, Yılkı Atı, Çelo ve Can Şenliği romanlarıyla ödül kazanmıştır.

Yılkı Atı Romanı Hakkında
TRT 1970 Sanat Ödülü sahibi Yılkı Atı, yazarın duru bir dille ve etkileyici bir üslupla kaleme aldığı romanlarından birisidir. Roman, doğaya terk edilmek zorunda kalınan bir yılkı atının doğadaki yaşam savaşını konu edinerek temelde günümüz Türk köylüsünün ekonomik ve sosyal bağlamda yaşadığı zorlukları ele alır.

 Yılkı Atı Romanı Özeti
Dorukısrak adında bir at, yaşlanıp iş göremez hale gelmiştir. Bu dönemde yaşadığı köyde kışın ağır şartları yaklaşmaktadır. Dorukısrak’ ın sahibi, kışın ağır şartlarında ona bakamayacağını düşünmektedir ve  büyük oğlunun telkinlerinden etkilenerek atını doğaya salar. Her ne kadar İbrahim’ in emektar atını yılkılık etmeyi gönlü pek elvermese de köyün ekonomik durumunu da düşündüğünde kendini bunu yapmaya mecbur hisseder. İbrahim, insancıl yanı olan vicdanlı bir insandır ancak zor yaşam koşullarına göre hareket etmek zorundadır.

     İbrahim tarafından köyünden uzaklaştırılan emektar at, ilk başta yetiştiği ortamı bırakmak istemez. Birkaç gün çabalar geri dönem için, döner dolaşır evine geri gelir. Ama her seferinde boş arazilere geri gönderilir. Bir süre sonra küser ve uzaklaşır emek verdiği yerden. Kışın zor şartlarında yaşamını sürdüren Dorukısrak, başka yılkılık atlarla karşılaşır. Her birinin birbirine benzer bir hayat öyküsü vardır.

     Romanda Dorukısrak dışında Çılkır ve Doru atları da baskın bir roman kahramanıdır. Aralarındaki ilişkiler, yaşadıkları zorluklar bir çocuk duyarlılığı ile ince bir şekilde işlenir. Bu zorlu yaşam savaşında Çılkır, kurtlara yem olur. Doru, ölmek üzere iken kendisine yeniden hayat veren köylüden kaçar, Çılkır’ ı arar

     Olaylar Doru cephesinde bu şekilde gelişirken Dorukısrak, kışın zor şartları altında benzer yaşam savaşı verirken, bir de kısrak dünyaya getirir. Bahar ayları geldiğinde onun yaşadığını öğrenen sahibi İbrahim, her ne kadar peşine düşse de Dorukısrak kısrağını da alıp uzaklara doğru gider.

Bir önceki yazımız olan Yedinci Gün Roman Özeti - Orhan Hançerlioğlu başlıklı makalemizde 100 temel eser özeti ve orhan hançerlioğlu eserleri hakkında bilgiler verilmektedir.

,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın