Zencefilin Faydaları Şifalı Etkisi Zencefil Bitkisi Nedir?

ZENCEFİL

Anayurdu Güneydoğu Asya olan ve iklim koşullarımız nedeniyle ülkemizde yetişmeyen zencefil saz görünüşlü otsu bir bitkidir. 90-120 cm’ye kadar boylanabilir. Kamışlarınkine benzeyen gövdesinden çıkıp uzayan yeşil yaprakları mızrak biçimlidir. Üzerinde mor lekeler bulunan, beyazımsı sarı renkli çiçekleri olur. Bitkinin rizomları (köksapları) kahverengi sarımsı renkli, boğum boğum kalın yapılı, etli ve liflidir.

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Zencefil en önemli etkisiyle yetersiz kalan kan dolaşımında kılcal damarlardaki kanın dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle özellikle yaşlı insanların dostu sayılır. Soğuk ve nem yüzünden el ile ayaklarda oluşan kızarıklıkları; mayasılı yok eder. Bedende oluşan krampları ortadan kaldırır. Sindirim salgılarını artırır. Bu yüzden hazımsızlık, aşırı gazlılık ve batında oluşan spastik kolon ağrılarının tedavisinde etkilidir. Öksürük, kusma, soğuk algınlığı ve grip durumlarında da iyileştirici etkileri görülür. Cinsel gücü artırıcı (afrodizyak) etkileri bulunduğu öne sürülmektedir. Taşıt tutmalarında rahatlatıcı etki gösterir.

images (7)

ZENCEFİLİN TEDAVİDE KULLANIMI

Sözü edilen önemli etkilerinden yararlanılmak üzere dışarıdan ülkemize getirilen taze zencefil rizomları alınıp parçalanır. Bunlardan bir tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suya atılarak 5 dakika süreyle demlendirilir. Böylece elde edilen infüzyondan gerektikçe ya da yolculuğa çıkmadan önce birer çay fincanı ılık olarak içilir.

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın