Zerdeçal Bitkisinin Faydaları Zerdeçalın Tedavi Etkisi

ZERDEÇAL

Anayurdu Uzakdoğu ile özellikle Hindistan olan ve iklim isteği nedeniyle ülkemizde yetiştirilemeyen zerdeçal, rizomlu (köksaplı) çok yıllık otsu bir bitkidir. 90 cm’ye kadar boylanabilir. Sivri uçlu, yeşil renkli yaprakları; yaz mevsiminde açan sarı renkli çiçekleri vardır. Bitki ekildikten 9 ay sonra hasat edilmeye hazır olunca toprağı kazılır. Rizomları dikkatle sökülüp çıkarılır. Kabukları soyulup atıldıktan sonra güneşte kurutularak kullanıma hazır hale getirilir.

zerdecal

ZERDEÇALIN FAYDALARI

Zerdeçalın kurutulmuş rizomları midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Mide gazlarını söktürücüdür. Ülser ağrılarını hafifletir. Safranın çalışmasını destekler. Karaciğer şikâyetlerini azaltır. Soğuk algınlığını geçirir.

ZERDEÇAL BİTKİSİNİN TEDAVİDE KULLANIMI

Şifalı etkilerinden yararlanılmak üzere zerdeçalın piyasadan satın alınan kurutulmuş ama taze rizomları kullanılır. Bunlar iyice parçalanıp bir-iki tatlı kaşığı dolusu alınır. Bir bardak suda kaynatılarak ve sonra süzülerek günde iki kez bir çay fincanı halinde içilir. Soğuk algınlığı tedavisinde suyuna süt ve şeker ilave edilir, kaynatıldıktan sonra süzülüp içilir.

Bir önceki yazımız olan Google AdSense Ne Kadar Kazandırır? AdSense Kazanç Sırları 5 başlıklı makalemizde adsense, adsense kazanç ve adsense kazanç sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın